Święte Triduum Paschalne

Posted: 05/04/2012 in Kościół, Święta
Tagi: , ,

Po 40 dniach pokuty dotarliśmy do najważniejszych dni w Liturgii Kościoła. Nie spędźmy tych dni w gonitwie sprzątania i gotowania, planowania odpoczynku i sprawdzania programu telewizyjnego. Zobaczcie z czym czeka na Was Chrystus. Odrzućcie od siebie pokusy świata.

Wielki Czwartek

Chociaż to dopiero początek Świętego Triduum, liturgia zachowuje się tak, jakby nie chciała już na nic czekać, ani sekundy dłużej zwlekać – wywraca nam od razu wszystko do góry nogami. Bo przecież świat, w którym Bóg klęczy przed człowiekiem, myjąc mu nogi, to świat, który stanął na głowie! Dajmy się tej liturgii porwać, przyjmijmy jej niecierpliwy pęd prowadzący nas od razu do spraw najważniejszych, bez przygotowania, bez zbędnych wstępów ochronnych. Jest taka średniowieczna rycina, która obrazuje ostatnią wieczerzę. Są na niej, siedzący na długiej ławie wszyscy apostołowie. W samym środku, okropnie zakłopotany siedzi św.Piotr, a przed nim klęczy Pan Jezus, obmywając mu nogi. Niezwykłe w tej rycinie jest to, że wszyscy apostołowie mają przytknięte do wykrzywionych twarzy dłonie, jakby coś strasznie śmierdziało. I wszyscy oczywiście wymownie patrzą na nogi św. Piotra. Wszyscy jesteśmy dziś tak bardzo odświętni. Panowie wyciągają krawaty, a panie odświętne suknie. Jesteśmy dziś piękni, wszystko błyszczy, jest uroczyście. Chyba nie powinno tak być. Dzisiaj w Kościele, w Wielki Czwartek zaczyna się wielkie mycie. Nasz Bóg zdejmuje już dziś swoje boskie szaty, zakasuje rękawy i zabiera się za mycie wszystkiego , co w nas usmolone i wybrudzone. Jeżeli jesteś brudny, jeżeli coś w tobie śmierdzi, jeżeli jest w tobie jakiś grzech, to dzisiaj Bóg chce zacząć w tobie wielkie szorowanie. Liturgia Wieczerzy Pańskiej to początek naszej czystości – i to jej chciejmy w tej liturgii szukać. (O. Adam Szustak)

W Wielki Czwartek pamiętajmy o naszych Kapłanach. Oni toczą walkę każdego dnia. O swoją świętość. O naszą świętość. Módlmy się za nich, zamiast wytykać palcami. Nie zapominajmy, że oni nas prowadzą do Boga. Jesteśmy odpowiedzialni za naszych Kapłanów. Dziś szczególnie zachęcam do modlitwy za nich (http://ddak.wordpress.com/).

Wielki Piątek – dzień, w którym wszystko co złe umrze na Drzewie Krzyża. Ale umrze tylko to, co Chrystusowi oddasz. Jeśli tego nie zrobisz, nie dziw się że w Poranek Wielkanocny nic się nie zmieni. Oddaj Chrystusowi wszystko, do końca, do ostatniej łzy, ostatniego zaplutego grzechu. Wyzwól się z pęt, które nie pozwalają Ci oddychać czasem od wielu lat. Zedrzyj z siebie zasłonę grzechu, powiedz Chrystusowi wszystko, On z tym umrze. On to przemieni. Byś narodził się na nowo.

Jeszcze nie jest za późno. Jeszcze Chrystus czeka w osobie Kapłana, który spowiada od kilku dni od rana do wieczora. Nie wstydź się. Nawet jeśli Ksiądz jest niemiły, nie współczuje Ci i nie wspiera, to pamiętaj, że on jest tylko narzędziem, że klękając do kratek konfesjonału przychodzisz spotkać się z Chrystusem, a nie z człowiekiem. Nie zatajaj grzechów. Bo Bóg widzi i wie wszystko i obdarzy Cię Łaską uświęcającą dopiero gdy wypowiesz wszystko.

Wigilia Paschalna – Najbogatsza z liturgii w całym roku. Liturgia Światła, Słowa, Chrzcielna i Eucharystii. Chrystus zaprasza Cię byś po Wielkiej Sobocie, w której adorujemy Go przy Grobie Pańskim spotkał się z Nim. Skoro oddałeś Mu wszystko, oczekuj Go wraz z innymi. Oczekuj niemożliwego. Oczekuj Zmartwychwstania. Poznaj na nowo piękno i bogactwo liturgii Wigilii Paschalnej. Odkryj w swoim sercu pragnienie zjednoczenia się z Chrystusem.

Drodzy Obrońcy Życia! W te dni pamiętajcie szczególnie o Waszych duchowych dzieciach. Zabierzcie je w swoich sercach do Kościoła, do spotkania z drugim człowiekiem, do spotkania z Chrystusem.

Życzymy Wam, byście złożyli całe swoje życie, a szczególnie to, co oddziela Was od Chrystusa, pod Jego Krzyżem. Życzymy Wam, byście nie bali się umrzeć wraz z Nim, byście nie bali się bólu. Życzymy, by w te dni kierowało Wami serce stęsknione Chrystusa i Jego Życia. Pełnego Prawdy i Miłosierdzia. Życzymy, by w Poranek Wielkanocny już nic nie było takie, jak kiedyś. Ale by było takie, jakie pragnie Chrystus.


Komentarze
  1. D. pisze:

    Dziś, w Wielki Czwartek na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej dziękuję Panu Bogu za ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Będę się modlić w intencji kapłanów objętych modlitwą Apostolatu Margaretka i Duchowej Adopcji Kapłanów, prosić o Boże błogosławieństwo dla nich, światło Ducha Świętego i wszelkie łaski potrzebne w posłudze kapłańskiej, o wytrwanie w powołaniu oraz zdrowie duszy i ciała. Ogarniam modlitwą również kapłanów posługujących w naszej parafii, proszę dla nich o wierność powołaniu, zdrowie, siły, moc Ducha Świętego w głoszeniu Słowa Bożego i opiekę Matki Bożej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s